Kombi Bakımı

Doğalgazlı kombi ve sobalarınızın her yıl düzenli olarak, teknik servisler tarafından kontrolünün yapılması, kış aylarında sorun çıkmadan ısınabilmeniz için gereklidir.

Kışa girmeden yapılacak işlemler ;

● Cihazın yanmasında is oluşturacak tozların temizlenmesi

● İmbisat depo havasının kontrolü

● Çakmak ayarlarının yapılması

● Kalorifer dönüş hattındaki filtrenin sökülüp temizlenmesi

● Gaz geçişini sağlayan meme gözlerinin temizlenmesi

● Brülor temizliği

● Sıcak su akış kontrolü

● Modülasyon olup olmadığı, dereceye gelene kadar yüksek alevde yanar.İstenilen kıvamına gelince de alev boyutunu kısar.Mekanda ısı kaybı yok ise söner.

● Peteklerin ısınıp ısınmaması

● Bacalı cihazlarda baca çekiş kontrolünün yapılması.

● Müşteriye kış sezonuna girmeden bu bilgiler çerçevesinde gerekli hatırlatmaların yapılmasıdır.

Kombi Teknik Bilgi

● Kombinizi istediğiniz ayarda tutabilirisiniz. Cihazı kısık derecede kullanmak cihaza zarar vermez.

● Baca temizliği bacalı kombilerde geçerlidir. Kombiler bacalı ve hermetik kombiler olarak 2 gruba ayrılır.

Hermetik Tip Kombiler: 
Açık yanma odası bulunmayan kombiler. Hermetik tabir ettiğimiz cihazlar olup bacaya ihtiyaç göstermezler. Yanma odaları kapalı hücre biçiminde olup, doğalgaz için gerekli olan yanma havasını bir fan yardımı ile dışarıdan alırken, yanma sonucu oluşan atık gazları aynı şekilde dış ortama vermektedir.

Hermetik cihazlar bir hava akım borusu ile dış ortama bağlanmak zorundadır.
Bacalı Tip Kombiler:
Yanma odası bulundukları ortama açık olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan baca bağlantısı bulunan cihazlar bacalı kombi olarak adlandırılırlar. Mutlaka çekişi iyi bir bacaya bağlanmalı ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Banyolar ve hacmi 8 m3 ten az olan yerlere konması uygun değildir. Baca temizliği bacalı modeller için geçerlidir.

● Cihazınıza yılda bir kez mutlaka bakım yaptırmanız gerekmektedir.

●Kış aylarında sürekli çalışan kombilerinizin gece kısık ayarda çalışması uygun olacaktır.

● Cihazınızın su basıncı 1.5 bar seviyesinde olmalıdır.

● Cihazınızda meydana gelecek sorunlarda, verdiğimiz teknik destek sonucu giderilmiyorsa, kesinlikle cihaza müdahale etmeyin. Servisin gelmesini bekleyin.

● Radyatörlerinizin ısısından memnun değilseniz. Kalorifer sistemini temizlettirin.

● Isınamıyorsanız radyatörlerinizin ısısını kontrol edin. Eğer sıcaksa ve hala ısınamıyorsanız, evinizdeki izolasyon yetersizdir. İçerideki ısıyı muhafaza edemiyorsanız, kayıplar oluşacak, bu nedenle ısınamadığınız gibi yüksek fatura ödeyeceksiniz.

● Cihazın performansı ve sağlı açısından en üç petek kullanılmalıdır. Zira tasarruf olsun diye 1 veya 2 petek kullanırsanız cihazınız kısa zamanda durup çalışacağından zarar görecektir.

● Zemin katta ve teras katta oturanlar ara katlara göre daha yüksek fatura öderler. Aksi için iyi bir izolasyon gerekmektedir.

● Radyatörlerinizin üstü sıcak altı soğuk ise radyatör sistemindeki su, çeşitli nedenlerden dolayı iyi devir daim yapamamaktadır. Zira kombiden çıkıp peteklere giden su aynı hızda Kombiye geri gelmelidir, aksi halde iyi ısınma sağlanamaz.

● Peteklerinizin havasını almak için peteğin üst yan kısmında bulunan prüjörü gevşetip su gelene kadar beklemelisiniz. Bunu yaparken cihazınız kapalı olmalıdır. İşlem bittikten sonra cihazın suyunu tekrar kontrol edin.

● Peteklerinizde hava olup olmadığını anlamak için peteğe karşıdan bakıldığında sıcaklık üst vana kısmından girer diğer yarısı soğuk olur. Üstü sıcak altı soğuk ise hava yoktur.

Radyatör durup dururken hava yapmaz. Hava yapması için sistemin suyunun boşaltılması gerekmektedir. Bunun için arıza tadilat-boya v.b gibi işlemler sonucu ortaya çıkar.

Kombi Seçimi

Yeni bir kombi cihazi alacaginiz zaman isitilacak olan evin metrekaresine uygun bir cihaz alinmalidir. Hangi cihazin size uygun oldugunu arastirmaniz ve isinde uzman kisilerden bilgi almaniz menfaatinize olacaktir. Bununla birlikte piyasada satisa sunulan onlarca cihaz arasindan seçim yapmak oldukça güç oldugu gibi, öncelikle sizin cihazdan beklentileriniz nelerdir, bunlari düsünerek karar vermeniz daha uygun olacaktir. Ayni zamanda çevrenizde ki kombi kullanan kisilerdende bu konu ile ilgili bilgi ve memnuniyetini ögrenebilir ve daha dogru bir seçim yapabilirsiniz.    Evinize kalorifer tesisati yaptirirken titiz davranmalisiniz.Genel olarak evinizin m2 si göz önüne alinmali, hangi odalara ne ölçüde radyatör konulmali ve evin biçimine en uygun tesisat biçimi ve yillarca sorun yaratmayacak sekilde nasil yapilir. Bunlar önceden düsünülmelidir.Kalorifer tesisatinda bakir boruyu tercih etmenizi öneririz. Ince detaya girersek; Evin m2 si binanin dis cephe izolasyonu,zemin üst kat veya ara katta olup olmadiginiz,duvarlarinizin kalinligi, binanin kaç cephesinin açik oldugu, kuzey veya güney cepheye bakan bölgeler,cihazin isinmada sorun yaratmayacagi bulunacagi konum, v.b gibi durumlar ilerki yillarda tadilat gerektirmeden ve rahatca isinma sunacaktir. Evlerinde kombi kullanan onlarca insan ilerki yillarda bu durumlar göz önüne alinmadigi için “isinamiyorum”, yada “su odadaki petegimi büyültmek istiyorum” ,”cihazin yerini keske buraya yaptirsadim” gibi konular üzerinde kafalarinda soru isaretleri bulunmaktadir

Tesisat Bilgileri…

Yıllardır kullanmakta olduğunuz cihazlarınıza bağlı radyatörlerdeki su kirlenmekte ve temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde radyatör diplerinde çamur seklinde tortu oluşmakta ve suda ağırlık meydana getirdiğinden suyun akış hızı yavaşlatmaktadır. İyi devridaim olmayan su kombiye uzak olan radyatörlerin ısınmasına engel olmaktadır.
Radyatörlerin ortalama 3 yılda bir temizlenmesi uygundur. Çok sık temizlenmesi yeni kireç oluşumlarını hızlandırmaktadır. Kalorifer tesisatlarında en sağlıklı sistem, bakır boru ile yapılan tesisattır. Daha dayanıklı estetik ve uzun ömürlüdür.

Plastik tesisatta ise yüksek derecelerde kullanıldığında iyi monte edilmediyse sarkma yapar. Aynı zamanda bakır boru metal oluşu nedeniyle geçtiği yeri ısıtır ve ısı iletkenliği çok iyidir. 
Son yıllarda ekonomik maliyeti ve kolay işçiliği nedeniyle birçok evde plastik boru tesisatı kullanılmaktadır. Sıva üstü plastik boru tesisatında evin iç dizaynına göre yapıldığından çok fazla sayıda doksan derecelik dirsek kullanılması sonucu suyun borulardaki hızı azalmakta uç kısımlardaki radyatörlerde ısınma sorunu görülebilmektedir. Bu nedenle kombi tesisatı yapılırken kombi ile radyatörler arasındaki fitings malzemelerinin en aza indirilmesini tavsiye ediyoruz plastik boru 260 derecelik yüksek bir ısıda kaynak yapılarak monte edildiğinden yapılan en ufak bir hata tesisat içerisindeki boru çapının daralmasına sebep olabileceğinden yıllarca ısınma sorununa sebep olabilir.

Tesisatınızda Bakır Boru Kullanmanız İçin 12 Önemli Neden;

1 – KOROZYONA DAYANIKLILIK 
Bakır dış etkilerden etkilenmeyen bir madde olması sayesinde inşaatlarda çok rahat kullanılmaktadır. Alçı, çimento, beton veya su bakıra hiç zarar vermez. Ayrıca bakır ultraviyole ve enfraruj ışınlarından etkilenmediği gibi yıllar boyunca bile hiçbir eskime göstermez.

2 – KULLANMA KOLAYLIĞI
Bakır kolay şekillendirilen bir madde olduğundan kullanılması basit ve işlenmesi süratlidir. Bu sayede tesisatçı zaman kazanmakta, dolayısıyla maliyet düşmektedir. Ayrıca çok ucuz aletlerle çalışılabilmekte ve lehim sistemi sayesinde kaçak olmayan bir tesisat kurulabilmektedir.

3 – GENLEŞMEME ÖZELLİĞİ
Düşük bir genleşme oranı betonun genleşme oranına çok yakın olması sayesinde bakır boru çok güvenlidir. Plastik borularda bu oran bakırdan 7- 10 kat fazla olduğundan sıcak su tesisatları sorun çıkartmaktadır.

4 – GEÇİRGENLİK
Bakır boru yüksek ısıda bile %100 oranında oksijen ve gaz geçirmeme özelliğine sahiptir. Bu sayede plastik ve demir tesisatlarda rastlanan mantar ve bakteri üremez. Bu özelliğin yıllar geçtikçe değişmesi söz konusu değildir.

5 – ANTİ BAKTERİSİT ÖZELLİK
Bakır bakterisit özelliği sayesinde tatil zamanları ihtiva ettiği su durgun olan ve bakteri ve yosun üremesi için ideal bir ortam yaratan tesisatlardaki suyu temizler ve bakterilerden arındırır.

6 – ISI İLETKENLİĞİ
Plastikten bin kat fazla olan ısı iletkenliği sayesinde bakır boru özellikle yerden ısıtma sistemlerinde çok verimli olmaktadır. Demir borulu sistemlerle karşılaştırıldığında ise ilk ısıtmada meydana gelen kayıplar çok aza inmektedir. Buna ısı geçirgenliğinin yanı sıra et kalınlığının da az olması yol açmaktadır.

7 – SÜRTÜNME KATSAYISI
Bakır boruların diğer tesisat borularına kıyasla iç yüzeyleri çok kaygan olduğundan küçük çaplı borularla bile randımanlı bir tesisat kurulabilmektedir. Bu sayede daha küçük pompalar kullanılmakta ve dolayısıyla enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

8 – SAĞLAMLIK
Bakır borunun çekme mukavemeti diğer malzemelere göre daha yüksektir: tavlı borularda 200 Mpa, sert borularda 300 Mpa. İnşaatlarda oluşan zor şartlarda bile bakır boru önlem almadan kullanılabilmektedir. Ayrıca ateşten ve kemirgen hayvanlardan da etkilenmemektedir.

9 – BASINCA DAYANIKLILIK
Bu özelliği sayesinde bakır boru tesisatta basınç veya ısı kısıtlaması olmadan kullanılabilmektedir. Örneğin 22*1 ölçüsündeki bir bakır boru içindeki suyun 200 santigrat derece’ye çıkması halinde bile 16 bar’a dayanabilmektedir. Bu değerler boru çapı düştükçe daha da artmaktadır. Dolayısıyla zaman 80 santigrat derece’yi aşması muhtemel kalorifer tesisatlarında bakır boru mükemmel netice vermektedir.

10 – ESTETİK
Bakır borunun ve bağlantı elemanlarının inceliği tesisata çok estetik bir görünüm sağlar. Bakır boru kolaylıkla boyanır.

11 – YANGINA DAYANIKLILIK
Metal olması sebebi ile bakır boru evlerde meydana gelebilecek yangın olaylarında etkilenmez. Bu konu maalesef plastik borulu sistemlerde büyük sorun teşkil etmektedir.

12 – ÇEVREYE DUYARLILIK
Bakır doğadan elde edilen saf bir madendir. Çevreye hiçbir zarar vermediği gibi tamamen geri kazanılan bir maddedir.

Bilmeniz Gerekenler

1. Kombinizi istediğiniz ayarda tutabilirisiniz. Cihazı kısık derecede kullanmak cihaza zarar vermez.
2. Baca temizliği bacalı kombilerde geçerlidir. Kombiler bacalı ve hermetik kombiler olarak 2 gruba ayrılır.

Hermetik Tip Kombiler: Açık yanma odası bulunmayan kombiler. Hermetik tabir ettiğimiz cihazlar olup bacaya ihtiyaç göstermezler. Yanma odaları kapalı hücre biçiminde olup, doğalgaz için gerekli olan yanma havasını bir fan yardımı ile dışarıdan alırken, yanma sonucu oluşan atık gazları aynı şekilde dış ortama vermektedir. Hermetik cihazlar bir hava akım borusu ile dış ortama bağlanmak zorundadır.

Bacalı Tip Kombiler: Yanma odası bulundukları ortama açık olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan baca bağlantısı bulunan cihazlar bacalı kombi olarak adlandırılırlar. Mutlaka çekişi iyi bir bacaya bağlanmalı ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Banyolar ve hacmi 8m3′ten az olan yerlere konması uygun değildir.Baca temizliği bacalı modeller için gecerlidir.

3. Cihazınıza yılda bir kez mutlaka bakım yaptırmanız gerekmektedir.
4. Kış aylarında sürekli çalışan kombilerinizin gece kısık ayarda çalışması uygun olacaktır.
5. Cihazınızın su basıncı 1.5 bar seviyesinde olmalıdır.
6. Cihazınızda meydana gelecek sorunlarda , verdiğimiz teknik destek sonucu giderilmiyorsa, kesinlikle cihaza müdahale etmeyin.servisin gelmesini bekleyin.
7. Radyatörlerinizin ısısından memnun değilseniz. Kalorifer sistemini temizlettirin.
8. Isınamıyorsanız radyatörlerinizin ısısını kontrol edin. Eğer sıcaksa ve hala ısınamıyorsanız, evinizdeki izolasyon yetersizdir. İçerideki ısıyı muhafaza edemiyorsanız, kayıplar oluşacak, bu nedenle ısınamadığınız gibi yüksek fatura ödeyeceksiniz.
9. Cihazın performansı ve sağlı açısından en üç petek kullanılmalıdır. Zira tasarruf olsun diye 1 veya 2 petek kullanırsanız cihazınız kısa zamanda durup çalışacağından zarar görecektir.
10. Zemin katta ve teras katta oturanlar ara katlara göre daha yüksek fatura öderler. Aksi için iyi bir izolasyon gerekmektedir.
11. Radyatörlerinizin üstü sıcak altı soğuk ise radyatör sistemindeki su, çeşitli nedenlerden dolayı iyi devir daim yapamamaktadır. Zira kombiden çıkıp peteklere giden su aynı hızda
kombiye geri gelmelidir, aksi halde iyi ısınma sağlanamaz.
12. Peteklerinizin havasını almak için peteğin üst yan kısmında bulunan prüjörü gevşetip su gelene kadar beklemelisiniz. Bunu yaparken cihazınız kapalı olmalıdır. Işlem bittikten sonracihazın suyunu tekrar kontrol edin.
13. Peteklerinizde hava olup olmadığını anlamak için peteğe karşıdan bakıldığında sıcaklık üst vana kısmından girer diğer yarısı soğuk olur. Üstü sıcak altı soğuk ise hava yoktur

Tesisat Bilgileri

Bakır boru kullanımı, sadece bireysel kullanım olacak konutlarda sayaçtan sonraki (Sayaç sonrasındaki hattın bir kısmının bina dış yüzeyinden gittiği durumlar hariç) doğalgaz hatlarında olabilir. Bakır boru tesisatlarında birleştirme için sert lehim tekniği kullanılmalıdır. Lehimleme işleminden sonra soğuma gerçekleşene kadar lehim noktası titreşim, darbe ve zorlanmalara maruz kalmamalıdır.

Boruların iç ve dış yüzeyi temiz, herhangi bir yüzeyden arınmış gaz tesisatlarında kullanıma uygun olmalıdır. Borular yırtık, kırık ve eğilmiş olmamalıdır. Gaz boruları topraklama olarak kullanılamayacaktır. Fitingsler çatlak, ezik ve gözeneklerden arınmış olmalıdır. Çapaklardan arınmış ve temiz işlenmiş olmalıdır. Bakır tesisatlarda hız 6 m/s yi geçmeyecek.

Bakır tesisat yapacak firmaların sert lehim sertifikasına sahip tesisatçı olması zorunludur

Tesisatınızda Bakır Boru kullanabilmeniz için bütün bakır boru, vana, fitings vb. malzemelerin TSE, EN, DIN, ISO vb. standartlarından birini almış olmalıdır.

Bakır Borular: TS 9872 EN 1057, EN 1057 standartlarından birine uygunluk belgeleri, Teknik doküman, Türkçe broşürleri ( varsa ) Herhangi bir gaz dağıtım şirketinden alınmış uygunluk belgesi

TS 380 e uygun dikişsiz bakır borular kullanılacaktır.