Su Arıtma Nedir

İçilmesinde, kullanılmasında veya çevreye bırakılmasında (atıksu) sakınca bulunan suların, kirletici parametrelerinden arındırılmasına “Su Arıtma” denir. (REVERSE OSMOSİS) 
TERS OZMOZ NEDİR ? Ters ozmos, suyun içindeki istenmeyen tüm mineralleri sudan ayıran ve saf su ve içme suyu teminine yönelik olarak kullanılan membran filtrasyon prosesinin adıdır. Bu sistemler çapraz akışlı olarak çalışırlar. Bilinen anlamda filtrasyon prosesi değildir. Çünkü membran üzerinde suyun geçişine izin veren gözenekler son derece ufaktır. (Yaklaşık 1 mm’nin 2.000.000’da biri delik çapı). Böyle ufak bir gözenekten sadece su molekülleri ve bazı çok ufak inorganik moleküller geçebilmektedir. Diğer moleküller ise konsantre su fazında sistemden dışarı atılır.

TERS OZMOZ SİSTEMLER NASIL İÇME SUYU ÜRETİR ? Ters ozmos üniteler genelde ön filtrasyon aşamaları sonrasında kullanılır. Su önce partikül filtreden geçirilir. Partikül filtrasyon, suyun içinde bulunan 5 mikrondan daha büyük olan tüm partikülleri tutar. (1 mikron = 0.001 mm) Partikül filtrasyon Membranların tıkanmasını engellemek amacı ile kullanılır. Partikül filtrasyondan sonra su aktif karbon filtreden geçirilir. Aktif karbon ile suda istenmeyen koku, tat ve klor tutulur. 
Aktif karbon filtreden geçirildikten sonra su, tekrar 1 mikron filtrasyondan geçirilir. Burada daha ince taneciklerin tutulması sağlanır. Bu ünitelerden geçen su ters ozmos membrana verilmeye hazırdır. Ters ozmos membran suyun çözünmüş iyonları tutar. Suyun içindeki bu iyonlar arasında, ağır metaller, sodyum, kurşun, arsenik, nitrat, asbest ve diğer bir çok zararlı iyonlar bulunur. Su ters ozmos membrandan çıktıktan sonra ikinci bir tat düzenleyici post aktif karbon filtreden geçirilir. Ters ozmos üniteden çıkan su son derece güvenilir içme suyudur. 
TERS OZMOZ İÇME SUYU SİSTEMLERİN BAKIMA İHTİYACI VAR MIDIR ? Sistem içindeki partikül filtreler ve aktif karbon filtrelerin belli bir ömrü vardır ve periyodik olarak değiştirilmelidirler. Genellikle bu filtrelerin yılda bir değiştirilmesi yeterlidir. Değişim sıklığı, ham su kalitesi ve arıtılan su miktarına göre değişebilir. Ters ozmos membran ise düzenli bakım ile en az 3-4 sene dayanacaktır. Membran değişim zamanının gelip gelmediği konusunda uzmana danışılması gereklidir. 
TERS OZMOZ SİSTEMDE TUTULAN MİNERALLERE İNSAN VÜCUDUNUN İHTİYACI YOK MU ? İnsan vücudunun bazı minerallere ve vitaminlere olan ihtiyacı doğrudur. Ancak, bu minerallerin istenen seviyede alınması için en doğru yol iyi ayarlanmış bir diyettir. Söz konusu faydalı mineraller suda o kadar az miktarlarda mevcuttur ki, bir insanın günlük mineral ihtiyacını ne kadar çok su içerse içsin karşılayabilmesi mümkün değildir. 
NEDEN ARITMA CİHAZI ALMALIYIM ? Vücudun suya olan ihtiyacı, besine duyduğu ihtiyaçtan çok daha fazladır. İnsan hiçbir gıda yemeden 8 haftaya kadar yaşayabildiği halde su içmeksizin 1 haftadan daha fazla yaşayamaz. Yüzde 55 ile 75’i sudan oluşan vücudumuzdan günde, terleme, solunum benzeri aktivitelerle 2-3 litre su kaybederiz. Suyun yaşamsal önemi aşikare olduguna gore kaliteli su tüketmeliyiz. 
GELECEĞİMİZ OLAN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN GÜVENİLİR SU Bebeğe verilecek suyun ve tabii ki mama hazırlanacak suyun güvenilir olması büyük önem taşımaktadır. Güvenli olmayan su çocuğun pek çok hastalığa yakalanmasına neden olabilir. Bunlar arasında hastalık yapabilecek en önemli grubu mikroorganizmalar oluşturur. Amipli dizanteri, basili dizanteri, para tifo ve tifo, kolera gibi hastalık etmenleri suda bulunabilir ve hastalık yapabilir. Bunlar genelde belirtilerini hızla gösterir ve genellikle de kusma, ishal ile ortaya çıkarlar. 
Suya aynı zamanda uzun dönemde sağlığı olumsuz etkileyebilecek tarım ilaçları kalıntıları, ağır metaller ve solventler karışmış olabilir. Bunlar eğer belirtilen sınır değerlerin üzerindeyse mide bağırsak problemlerine, deride hassasiyete yol açabilir. Kanser ve diğer kronik hastalık risklerini artırabilir. 
İSHAL Tüm dünyada ölümlerin yüzde 4’ü ishalden kaynaklanır. Her yıl 2.2 milyon kişi ishalden ölmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde bu rakamın çoğunluğunu çocuklar oluşturmaktadır. Sulu ve sık sık dışkılamayla kendini gösteren ishal sindirim sisteminde bir enfeksiyon neticesinde ortaya çıkar. Enfeksiyonun tipine bağlı olarak dışkı çok sulu ya da kanlı olabilir. Bakteri, virüs ve parazitlerle bulaşmış su ishalin en önemli nedenidir. 
İshal, güvenli içme ve kullanma suyunun kısıtlı olduğu ya da temizleme sistemlerinin yetersiz olduğu yörelerde ya da kişisel hijyene dikkat edilmediğinde çok daha sık görülür. İnsan dışkılarıyla kirlenmiş olan sularla bulaşabildiği gibi hayvan dışkılarıyla da bulaşabilir. Kirli sularla sulanmış sebze ve meyveler, ishal etmeni olan mikroorganizmalar bulaştırabilirler. Su temizliği ishalden korunmada en önemli etkendir.

Su Arıtmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sadece yatirim maliyetine bakilarak yapilan degerlendirmeler çok zaman yanlis sonuçlar verebilmektedir. Ama bu, en pahali sistem en iyisi anlamina gelmemektedir. Sistem ve teklif degerlendirmesinde istenen sonuç için optimum sartlari saglayan dizayn seçilmelidir. Optimum sartlarin saglanmasi ise asagidaki unsurlara baglidir. 

Seçilen su aritma üniteleri, temin edilen çikis suyu nihai kullanim amacina uygun olmalidir. Kullanim amacinin disina çikan her ünite, gereksiz yatirim ve isletme maliyeti anlamina gelir. 

Ünitelerin seçimi esnasinda hidrolik kapasite degil, aritma kapasiteleri göz önünde bulundurulmalidir. Aritma kapasitesine göre seçilmeyen bir ünite istenen verimi saglamayacaktir. Tipik bir deger olarak, özellikle kum ve aktif karbon filtreleri için tank içindeki hizin 20 mt/saat’i asmamasi gerekir. Astigi durumlarda, filtrenin ana islevlerinden olan adsorpsiyon islevi kaybolur ve sadece süzme islevi devam eder. Bunun yani sira yatak hizinin artmasi, filtredeki basinç kaybinin da artmasina sebep olacaktir.  

Sistem dizayn edilmeden önce detayli bir ham su analizinin yapilmasi faydali olacaktir. Suyun içindeki kirletici parametrelerin ölçümü sistem dizayninda vazgeçilmez bir unsurdur. 

Tüketilecek su miktarinin dogru belirlenmesi, optimum sistem seçimini saglayacagi gibi, gereksiz yatirim maliyetinden de kaçinilmasini saglayacaktir. 

Su arıtma sisteminin montaj noktası 24 saat sürekli sabit basıncın sağlandığı bir nokta olmalıdır

Su İçindeki İstenmeyen Bileşenler

Arsenik: Karaciger ve ciltte kötü huylu tümör olusumu, kramplar, spazmlar, sinir sistemini etkiler. 

Baryum: Uzun süreli uyarici kas reaksiyonlari, sinir blokaji 

Benzen: Kanser, lösemi, anemi 

Kadmiyum: Bronsit, anemi, mide rahatsizliklari 

Karbon Tetraklorid: Merkezi sinir sistemi baskisi, mide, karaciger ve böbreklerde hasar, koma ve ölüm 

Klordan: Karaciger ve böbrek hasari 

Klorobenzen: Solunum sisteminde iritasyon, merkezi sinir sisteminde depresyon 

Kloroform: Karaciger, böbrek ve kalp etkileri 

Kromyum: Böbrek hasari, kanser 

Bakir: Mide iritasyonu, çocuk ve bebek ölümü, Wilson hastaligi 

Dikloroetilen: Mide bulantisi ve bas dönmesi 

Etilendibromid: Dogurganligin azalmasi 

Florit: Yüksek dozlarda iskelet sistemi hasari 

Heptaklor: Tümör olusumu 

Kursun: Sinir sisteminde, böbreklerde, üreme sisteminde hasar .  

Lindan: Kronik karaciger hasari, anemi, lösemi 

Merkür: Böbrek yetmezligi, ölüm 

Metilen Klorid: Zehirlidir. 

Nikel: Hiperglisemin, mide ve sinir sistemi rahatsizliklari 

Pentaklorofenol: Istah kaybi, solunum yetmezligi, uyusma, koma ve ölüm 

PCB: Cilt ve karaciger hasari, mide bulantisi, kilo kaybi, koma, ölüm 

Selenyum:   Kanserojen, mukusta tahribat 

Sülfat: Laksatif etki 

Tetrakloroetilen: Merkezi sinir sistemi etkisi, uyusma, ölüm 

Toluen: Uyusturucu etki, gözlerde ve solunumda iritasyon 

Toksafen: Akciger hasari 

Trikloroetan: Uyusturucu etki, merkezi sinir sisteminde depresyon, bilinç kaybi, ölüm 

Trikloroetilen: Merkezi sinir sisteminde depresyon, koordinasyon kaybi, bilinç kaybi 

Trihalometan: Kas ve sinir sisteminde etki, bilinç kaybi 

Vinilklorid: Merkezi sinir sisteminde depresyon, görme ve isitme kaybi, ölüm 

Ksilen: Mukoz yapi iritasyonu, akciger tikanmasi, böbrek yetmezligi 

Çinko: Kas sertligi ve aci, istah kaybi, mide bulantisi