Search
Close this search box.

Petek Temizliği

Petek Temizliği hakkında bilinmesi gereken her şey Alim Teknik ekipleri tarafından cevaplanmaktadır.

Numaranızı Bırakın
Biz Sizi Arayalım !

Petek Temizliği

Peteklerin zaman içinde bakımlarını yapılmaması ve içlerinin de temizlenmemesi ısınma sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Petek temizliği konusunda uzman desteğine ihtiyaç duyulacaktır. Özellikle kış boyunca sorunsuz ve verili bir ısı performansı isteyen kişilerin mutlaka petek temizleme ve kombi bakım hizmetlerinden faydalanmaları gerekecektir. Kombi bakımın ve petek temizliği gibi konularda uzman Alim Teknik sayesinde yıl boyunca ısınma ve sıcak su performansının en verimli şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bakımı yapılmayan peteklerde zaman içinde ortay acıkacak pisliklerin sıcak su dolaşımını aksatması nedeniyle bazı sorunlar meydana gelecektir. Isınma verimini artırmak hem bütçeniz hem de çevre açısından önelidir. Petek temizliği hizmetlerimizden güvenle yararlanarak yıl boyunca peteklerinizden de en az kombiniz kadar yüksek verim alabilirsiniz.

Petek Temizliği Nedir, Neden Yapılır?

Petek temizliğinin amacı peteklerin ısı performansının ve veriminin en iyi düzeye getirilmesidir. Peteklerde zaman içinde biriken kirlerin özel makineler ve kimyasal ürünler kullanılarak ortadan kaldırılması sağlanır. Bu yöntemler ile petek içinde biriken kirlerin yok edilmesi ve sıcak suyun petek içinde rahatça dolaşarak tüm petek yüzeyine en iyi şekilde ısının dağıtılması sağlanmaktadır.

Zamanla peteklerin iç yüzeylerinde biriken yabancı unsurların uzaklaştırılması için farklı işlemler yapılmaktadır. Petek içinde biriken çamur, kireç, balçık ve korozyon artıklarının ısınma verimini düşürmemesi için söz konusu yabancı unsurların uzaklaştırılması gerekmektedir. Radyatör temizleme hizmetlerinin özellikle ısı verimliliğini artırması gibi faydaları dikkat çekicidir.  

Petek Temizliği Yapmak Neden Önemlidir?

Petek temizliğinin yapılması birçok açıdan önemlidir. Asıl hedef peteğin tüm yüzeylerinin eşit derecede ısınması ve ısı verimliğinin artırılarak hem doğaya hem de bütçenize zarar vermeden kış boyunca ısınmanızın sağlanmasıdır. Isınma verimliliğini artırmak ve ısı seviyesini en ideal seviyelere çıkarmak için peteklerin temiz olması ve suyun saf olması gerekmektedir. Isınma verimini düşüren tortu, çamurlaşmış tesisatın içindeki diğer maddeler ısı seviyesinin düşmesinde bir numaralı etken olacaktır. Bu sorunların yaşanmaması ve peteklerin kış boyunca tam randıman ile çalışarak ısınmanın gerçekleşmesi için düzenli bakımlarının yapılması elzemdir.

Kalorifer petek temizliği hizmetlerimizi tercih ederek ısınma veriminizi artırabilir ve yıl boyunca ısınma ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadan kışı atlatabilirsiniz. Petek temizliği çoğu zaman tek başına yeterli olmaz. Aynı şekilde kombi bakımı ve temizliğinin de yapılması gerekecektir. Bu kapsamda petek ve kombi temizliğinin yapılması çok yönlü faydalara sahiptir.

Petek Temizlerken Kombi Kapatılmalı Mı?

Petek temizleme işlemlerinde yapılması gereken ilk iş kombinin kapatılmasıdır. Ardından tesisat içindeki mevcut tüm suyun boşaltılması gerekecektir. Genelde bunun için tahliye vanaları bulunmaktadır. Eğer tahliye vanası bulunmuyorsa petekler üzerinde yer alan purjör vanasından kalorifer peteklerindeki suyu boşaltmanız gerekecektir. Su boşaltma ve kombi kapatma işlemlerinin ardından Alim Teknik uzmanları kombi ve petek temizliği ile ısı verimliliğinin en yüksek seviyelere çıkarılması için temizleme ve bakım işlemlerine başlayacaktır.

Peteklerin Temizlenmesi Gerektiğini Nasıl Anlarız?

Petekler uzun süre temizlenmediği zaman içinde kireç, çamur ve diğer kirler birikecektir. Bu kirler nedeniyle petekler tam randıman ile ısınamayacaktır. Genelde bu tür sorunların ortaya çıkmasında peteklerin yarısının ısınması yarısının ısınmaması gibi belirtiler görülür. Çoğu zaman peteğin alt kısmı sıcakken üst kısmı soğuk olur. Peteğin verimli şekilde ısı vermesi için her tarafının ısınması gerekecektir.

Peteklerin temizlenmesi gerektiğini anlamak için ısı performansına bakmak gerekecektir. Kombiyi çalıştırdıktan sonra eğer petekler kısa süre içinde ve eşit şekilde ısınıyorsa bu durum normaldir. Doğalgaz petek temizliği belirli süreler içinde yapılır. Sorun görülmese bile zaman içinde biriken kirler aniden sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle düzenli olarak petek ve kombi bakımlarının yapılması gerekecektir.  

Evde Petek İçi Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde petek temizliği pratik ve kolay yöntemle yapmak için farklı yöntemler uygulanabilir. İşin uzmanı olmayan kişilerin petek iç temizliğini kendilerinin yapmaları asla önerilmez. Çok daha büyük sorunların ortaya çıkmaması için petek temizliğinin uzman kişiler tarafından yapılması gerekecektir. Petek temizliği işlemlerinde petek içinin temizlenmesi için farklı metotlar uygulanacaktır.

Petek temizleme işlemlerinde özel solüsyonlar ve makineler kullanılacaktır. Petek içindeki kirlerin tamamen ortadan kaldırılması için uzman desteğimizden yararlanarak yıl boyunca ısınma performansınızın en iyi verimli hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Temizlik işlemleri için öncelik petek içindeki kirli su boşaltılacaktır. Ardından özel ürünler ile petek içindeki kirlerin yok edilmesine yönelik işlem yapılır.  

En İyi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Isı verimliliği için petek ve kombi bakımı ve temizliği son derece önemlidir. Bunun için profesyonel yöntemlerin kullanılması gerekecektir. Petek iç ve dış temizliğinin özel makine ve solüsyonlar ile yapılması gereklidir. Tam verim almak için petek temizliğinde uzman desteğine ihtiyaç duyulur. Herhangi zorlu bir işlemle uğraşmak zorunda kalmadan kombi petek temizliği hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Petek Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Petek temizliğinin her 2 yılda bir mutlaka yapılması önerilmektedir. Kombi bakım ve temizliklerinin yılda bir kere yapılması önerilirken petek temizliklerinin daha uzun sürede bakımlarının yapılması dikkat çekicidir. Ancak kombinin verimli çalışabilmesi için peteklerin durumu son derece önemlidir. Bina tesisatından peteklerin durumuna kadar pek çok unsur bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Peteklerin en iyi şekilde ısı verimliliği sunması ve kullanım ömrünün uzaması için her iki yılda bir mutlaka temizleme işlemlerinin yapılması gerekecektir. Bu süreler içinde temizlik işlemleri yapılmayan peteklerin istenen düzeyde ısı performansına sahip olması beklenmeyecektir. Makinesiz petek temizliği gibi yöntemler istenen sonuçları her zaman vermeyebilir. Bu nedenle uzmanların tavsiye ettiği süreler içinde bakımlarının profesyoneller tarafından yapılması gerekecektir.

Petek Temizleme Ücreti Ne Kadar?

Kombi ve petek temizliğinin düzenli olarak yapılması halinde ısı verimliliği birçok yönden fayda sağlayacaktır. Kışın ısı verimliğinin bu şekilde artırılması da bütçe açısından olumlu etkiler göstereceği gibi doğaya zararı da azalacaktır. Petek temizleme fiyatı ise işlem kapsamında uygulanacak yöntemlere göre değişmektedir. Her bütçe için uygun fiyat avantajları ve hizmet seçenekleri bulunmaktadır.

Her zaman kurumsal hizmet politikaları sayesinde müşteri odaklı hizmet vermeyi başaran Alim Teknik sayesinde kombi ve petek temizliğinde uygun fiyatlar uygulanmaktadır. Piyasa koşullarına göre müşteri beklentileri doğrultusunda kolay ödeme seçenekleri sunulacaktır. Hizmet kapsamında göre ücretler farklılık gösterebilir.  

Kombi Bakımı ve Petek Temizliği Hizmetleri

Kombi ve petek bakımının çoğu zaman birlikte yapılması gerekmektedir. Kombiden aldığı güçle ısıtmayı gerçekleştiren petekler, temiz olmadığı sürece istenen şekilde çalışmayacaktır. Kombinin en iyi performansta çalışması kadar peteklerin de temiz olması ve ısıyı eşit şekilde tüm yüzeye dağıtabilmesi gereklidir. Aksi takdirde kombi daha çok çalışacak ancak elde edilen ısı çok daha düşük seviyelerde kalacaktır.

Kombi bakımı ve petek temizliği konusunda profesyonel desteklerimizden yararlanarak tüm avantajlardan en iyi şekilde yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz. Yaşam alanlarında günümüzde yaygın olarak kullanılan kalorifer sistemleri kapsamında peteklerin tüm bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Petek temizliği ve kombi bakımında uzman desteğimizden güvenle yaralanabilir ve ısı verimliliğini hemen artırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Servis ekibimizin adresinizde arıza tespiti yapabilmesi için gereken min. ücret alınır,

Ancak arıza tespiti sonrasında işçilik veya parça değişimi gereken konularda müşterilerimizin işi onaylaması durumunda servis ücreti alınmayacaktır.

Çalışma saatlerimiz koşullara göre değişiklik göstermektedir acil arızalar durumunda 7/24 servis hizmetimiz mevcuttur tabi genel olarak saatlerimiz esnektir çoğu zaman 7/24 hizmet vermekteyiz

Haftanın 7 günü arıza durumunda servis hizmetimiz vardır pazar günleri dahil hizmet verilmekteyiz.

İşimiz standartlarındaki tüm belgelere sahibiz. Ekip arkadaşlarımızın yeterlilik belgeleri bulunmaktadır.

  1. Mesleki yeterlik belgeleri (Son Seviye)
  2. Usta öğreticilik belgesi
  3. Usta belgesi
  4. Kalfalık belgesi vs. belgelere sahibiz.

Tabi ki. Değişen parçaların durum ve şartlarına göre değişiklik gösteren koşullar çok önemli.  Bizim tarafımızdan değiştirilen parçalar için garanti ve kullanım süresi belirlenmektedir, yaptığımız tüm işlemler Alim Teknik garantisi altındadır.

Genel olarak tüm markalara hizmet veriyoruz.

Alim teknik marka ve modelinize göre arıza tespiti sonrasında garantili bir şekilde hizmet vermektedir. 

Bir çok marka için yeterlilik belgemiz bulunmaktadır. 

Petek temizliği veya bakımları çalışma şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Genel olarak 6 ay bir ortalaması olmasının yanı sıra maksimum olarak da 1 yılı geçmemelidir.

Dediğimiz gibi çalışma şartlarına göre 3 ay da bir bakım yapılması gereken cihazlarda olabiliyor.